top of page

ЯК ВЗЯТИ СВОЄ ЖИТТЯ ПІД ПОВНИЙ КОНТРОЛЬ?

   Щоб знайти повний контроль над вашим життям, ви повинні з'ясувати ваші основні цінності і переконання, змінити ті, які вас обмежують і вирішити будь-які протиріччя. Ніби просто сказано, чи не так? Але давайте коротко з’ясуємо, чи насправді просто це може відбуватися.

 

   Цінності і переконання, саме вони є джерелом успіху або невдачі в житті. Це досить серйозне твердження з мого боку. Скоро я зможу довести вам, що ваші цінності і переконання - це дійсно рушійна сила всього вашого життя.

 

   Всі ми, проживаючи наше життя вчимося вішати етикетки на різні ступені болю і задоволення. Етикетки ці і є те, що ми звикли називати цінностями. Розглянемо приклад. Щоб ви вибрали: успіх, пригоди, розкіш і достаток, любов, комфорт або почуття захищеності? Я прошу вибрати тільки одне із запропонованого.

 

   Різні люди вибирають різні цінності. Ми всі в перебігу життя навчилися використовувати різноманітні слова для визначення різних емоцій і ми розподіляємо їх за рівнем значущості для нас. Так ми навчилися оцінювати різні емоції і різні рівні їх інтенсивності. Подумайте ось про що: всі згадані мною почуття є досить приємними - відчуття успішності, почуття достатку, потяг до пригод, любов,

відчуття комфорту і почуття захищеності. Однак, для вас усі ці приємні стани знаходяться на різних рівнях значимості. Тепер, коли ми це зрозуміли, як застосовувати нам свої знання для використання в житті?

 

   У кожного з нас є те, що ми називаємо ієрархія цінностей. Саме вона спрямовує нас туди, куди потрібно сфокусуватися. Люди часто не помічають більшу частину того, що відбувається навколо них. Ми зовсім не направляємо свою увагу на все підряд. Ми звертаємо увагу тільки на невелику купку речей, іменовану нашим життєвим досвідом. І те, на що ми фокусуємося, на що дійсно звертаємо увагу засноване на наших цінностях. Наші цінності підказують нам, якому стану приділити більше уваги, адже він несе стільки задоволення.

 

   Але є й антицінності, на які ми тому звертаємо увагу, що вони несуть для нас багато болю, а значить, ми намагаємося уникнути їх будь-яким способом. Це переміщення між двома типами цінностей можна охарактеризувати різними поняттями. З одного боку тяжіння цінностей: любов, привабливість, влада, успіх, авантюризм, щастя, безпека - стани, що дають задоволення його власникові і в нашому житті ми намагаємося отримати всі ці стани або цінності, ми відчуваємо тяжіння і рухаємося їм назустріч. З іншого боку, існують антицінності - це такі стани, знаходження яких ви намагаєтеся уникнути - розчарування, злість, фізичний біль, приниження, сором,депресія і т.д. Однак, навіть ваші антицінності знаходяться на різних рівнях значимості. Дозвольте запитати вас, який з перерахованих станів ви будете уникати найактивніше, докладаючи при цьому максимум зусиль? Виберіть тільки один зі списку, той, який ви найсильніше будете уникати? А тепер, розставте ці почуття в порядку убування, утворюючи, так звану, ієрархію важливості. Нагорі є те, чого ви особливо уникаєте, а внизу найменш неприємне вам почуття. Спробуйте уявити, як працює ваш мозок. Перш за все, він постійно шукає способи уникнути болю в будь-яких її проявах. І в той же час, мозок шукає будь-які можливості, щоб отримати задоволення. Отже, якщо у вашому житті виникне якась ситуація (наприклад, зробити стрибок з парашута), як мозок приймає рішення: робити вам це чи ні? В першу чергу, мозок виробляє розрахунок і оцінку. Вироблення оцінки, що виникає в перспективі цінностей. І в підсумку, ваш мозок вирішує, що принесе вам ця ситуація або ця цінність - задоволення або біль? Це засновано на тому, що ви вважаєте для себе важливим у житті.

 

    Припустимо, в ієрархії ваших життєвих цінностей є різноманіття речей серед яких і визнання, і винагорода, і розкіш, і веселощі, і пригода. Це дуже навіть можливо, як і те, що ви вже могли мати реальний досвід таких відчуттів. Наприклад, спочатку вам було страшно, але потім, коли ви переступили через страх і щось зробили: «О, Боже, та це було просто приголомшливо!» У цей момент у вашому мозку утворилася нейроасоціація. Перемикання і ризик - це вищий ступінь задоволення і радості. Це екстаз. Адже воно і є у вашому списку цінностей або, іншими словами, входить до переліку ваших життєвих пріоритетів, які вас притягують, щоб ви рухалися їм назустріч. Схоже на правду? Ще можна сказати, що це саме той стан, до досягнення якого ви прикладаєте найбільше зусиль.

 

   Ідея полягає в наступному: якщо вам відомі цінності людини, то ви досить точно зможете передбачити основний курс його життя, логічно? Наприклад, мені відомо, що якась людина ставить в ієрархії цінностей свободу. Це означає, що саме навколо свободи сфокусована вся її життєва діяльність. Як ви думаєте, який підхід до життя може бути у цієї людини? На що вона буде особливо відчутно реагувати? Ймовірно, на ситуації, в яких може втратити свою свободу. Подумайте, а як ця людина ставитися до таких понять як обов'язок і толк? Дуже ймовірно, не у всіх випадках звичайно, що її мало цікавитимуть такі речі, а виконувати обов'язки вона буде найчастіше з примусу.

 

   А тепер, я скажу вам, що знаю людину, чия цінність №1 - це безпека. У вашій уяві, який підхід до життя обере ця людина? Як будуть складатися її відносини з іншими людьми? Як вона буде відноситьсядо спорту, активної діяльності і виникаючих на шляху можливостей? Зовсім інакше, ніж людина з тягою до свободи, чи не так?

А тепер, уявіть людину, у якої на чолі в списку цінностей стоїть безпека, а десь внизу, на 25-му місці, авантюризм. І ось ви взяли і поміняли їх місцями - поставили безпеку в самий кінець, а на вершині списку помістили авантюризм. Чи змінить це пересування характер людини? Можете навіть не сумніватися. Це в буквальному сенсі змінить всю систему життєвих пріоритетів, змінить погляд людини на світ і на саму себе, оцінку навколишньої дійсності і самооцінку, рівень фізичної активності і поведінки, напрямок життя і долю.

 

   До речі, саме цим я займаюся на своєму коучингу. Протягом коучингу ми з'ясовуємо, які цінності стоять у людини на першому місці в даний момент життя. Ми дізнаємося, чого хоче людина, навіть сама не усвідомлюючи своїх прагнень. А також ми намагаємося визначити, чого людина намагається уникнути, оскільки на життя кожного з нас впливає два види речей: ті, які ми найбільше хочемо і ті, які найбільше боїмося. А потім, на основі отриманої інформації ми намагаємося зрозуміти, що ж є спусковим гачком, причиною, чому людині комфортно або некомфортно в житті, за якими правилами утворюються головні цінності? Після цього нам потрібно допомогти сформулювати життєву ціль людини, виходячи з її цінностей, хоча б тих, які є на даний момент.

 

   Основа цього - відповіді на питання, що для вас найважливіше в житті, для чого ви насправді живете, чого ви хочете в майбутньому? А потім, приходить черга сформулювати нові цінності, такі, які дійсно будуть вести людину туди, де знаходиться її призначення. Це важливо, оскільки у багатьох людей виникають конфлікти цінностей. Наприклад, людина, якої життєва цінність №1 – успіх, з одного боку, а з іншого, у цієї самої людини є антицінність №1 - страх опинитися невизнаною. Думаєте, ці дві крайності поєднуються одна з одною? Можете не сумніватися, у такої людини будуть проблеми. Вона ніколи не досягне успіху, тому що занадто вже буде боятися поразки. Такий ось внутрішній саботаж. Іноді наші цінності змушують нас буквально розриватися навпіл. Це синдром Гаррі Харта. Хто це такий? Той, хто має подвійну систему цінностей.

 

   Я хочу, щоб ви зрозуміли, що я намагаюся донести. Ваша сила в тому, щоб зрозуміти свої цінності і навчитися їх використовувати. І перший крок - дізнатися, які ж у вас головні цінності. Як це зробити? Запрошую вас на мій коучинг, де ви зможете розібратися в цьому і взяти своє життя під повний контроль.

© 2023 Консультации успеха. Сайт создан на Wix.com

  • Wix Facebook page
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page